Нищо не разбирам от изкуствознание. Още по-малко - от социология на изкуството. И от бизнес/маркетинг/борси нищо не разбирам (там ми е грешката :) ). Защо го казвам? Когато аз си правя списъци, това няма никакво значение. Когато Гелман или Плуцер-Сарно си правят списъци, това се изучава в университетски курсове. Дали ревнувам по малко? Мъъъничко. Не е там работата. Хубавата страна на непрофесионалните, хоби-заниманията е да си вървиш по пътя (дао, до) без значение дали ще стигнеш до някъде, което е смисълът на всичко (може би). Професионализацията предполага достигане_на_цел. А щурмуването на Еверест влачи след себе си претенции за първенство, подготовка и финансиране на експедицията, PR с оглед попълването на фондове и пр. Сигурно е сладко да си този, от когото зависи на кого ще дадеш възможност за изява, възможността да изкачи Еверест; да си този, който дава добро да те види света - т.е. да си галерист или арт-журналист... Не че и те(галеристите/арт-журналистите) не зависят от конюнктурата, но имат много по-големи шансове да бъдат чути. Ирония, нали? Публиката слуша тези, от които зависи кой да се изкаже... Ако държиш да те чуят, трябва да инкрустираш череп с диаманти, да поканиш смъртно болни да умрат пред зрители, да правиш секс на обществено място... Не-е, това не е достатъчно. Т.е. " в самото събитие, - казва Плуцер-Сарно, - няма нищо от гледна точка на изкуството или политиката, както искате можете да го разглеждате, съвсем нищо ново. Друг е въпросът, в какъв контекст е попаднало това събитие. И разбира се, хората започват да обсъждат вече не изкуството, а нещо, както точно отбелязахте, което е отвъд рамките на изкуството. Т.е. да обсъждат самите себе си".
Както съм казвала - дали едно произведение на изкуството ще има някакво значение, зависи не от собствено художествените му качества, а от конюнктурата. Вярно, в много от случаите заслужаващи славата си художествени произведения са получили популярността си благодарение на конюнктурата, която им е осигурила шанса да останат в историята. Но няма пряка връзка между нещата. "Ана Каренина", например. Толстой е искал да я осъди, нея - героинята си. Конюнктурата била подходяща. Историята - скандална. Но романът е жив и сега, защото позволява и други тълкувания. Против волята на автора. Но благодарение на таланта му.
Случва се, с популярност и последвало историческо значение да бъде благословено и не_толкова_високохудожествено произведение. Защото то(произведението) третира важни социални проблеми. Пък авторът го е направил(това третиране) без да иска... Като февруарската(2008 г.) акция на групата "Война" в Биологическия музей. В акцията - нищо ново като замисъл. Неясна за публиката цел - т.е. посланието, което са отправили инициаторите, е останало нечуто. Но отзвукът е колосален. Управляемо колосален. Последиците от акцията (за участниците) ще определят последиците от акцията (в политически план), а следователно - последиците от акцията (за историята на изкуството).
Парадоксално, нали?
--------
Списъците заслужват внимание сами по себе си. "Книжката книжка ражда" - казваха навремето преподавателите ми. Изглежда, по същата логика, акцията акция прави :) Имам предвид това, което Плуцер-Сарно ще представи на 14 май в една от галериите на Гелман в Москва. Поводът е скандалната акция в Биологическия музей. Резултатът, в сравнение с този на оригинала, би могъл да бъде много по-смислен в теоретичен аспект. Но дали значението му, последиците от него ще надскочат тези на оригинала?
Update: Твърде често хората приемат за скука някакво чувство на неудовлетвореност...
Без логическа връзка:
1. Цитат от блога на Big Lebovski:
"Вчера в парка видях как едно момченце хвана скакалец и го пъхна в буркан. От време на време край момченцето се завъртаха други деца и те, клечейки, наблюдаваха скакалеца. Когато скакалецът замираше, момченцето започваше да тръска буркана, здраво да го тръска, и скакалецът тотчас пак се размърдваше. Аз, като гледах момченцето с буркана, си помислих, че и скакалецът си има своя вътрешен мир, който е разположен вътре в буркана - на скакалеца му се струва, че той има сигурност, дори само заради това, че е от вътрешната страна на стъклото. Скакалецът си има и външен свят - този, в който е момченцето, много жесток свят. А има го още и стъклото на буркана, в което той болезнено се блъска, когато момченцето от външния свят тресеше вътрешния мир на скакалеца. И аз страдам от търканията между световете - между вътрешния ми мир и всеобщия външен свят. И болезнено се блъскам в стъклото, когато моето бурканче бива разтрисано така, силно, силно".
2. Цитат от блога на trilbyhat:
"
Изящни изкустваАко ще имаш блог, най-добре е да пишеш за прекрасното, защото всичко останало си е въздух под налягане.
ПРЕКРАСНОТО
Купуваш от супера едно пиле, 3 малки червени чушки (чили), 2 консерви червен зрял боб, лук, чесън, сланина, домати, пипер, пресни подправки.
Пускаш в тигана да се разтопи ситно нарязаната сланина, мяташ нарязания на дребно лук и чушките (без семки). Нарязваш на ситно пилето и го хвърляш и него в тигана като го пържиш до зачервяване <...> и без бавене го омахваш, след което доволно си изтриваш брадата със салфетка. Поливаш с текила, защото фактически си преял с 4 порции мексиканска манджа ЧИЛИ КОН КАРНЕ, макар в "подобрен" вариант, т.е. с пиле вместо с месо и със сланина вместо с бекон".