Няма как, няма как да го опазиш, да го запазиш за себе си. Създадеш ли го веднъж, то тръгва по света и нищо не можеш да направиш. Читателят/зрителят/слушателят разкъсва плътта на текста/образа/звуците, разплита тъканта, най-безобразно придърпва краищата на нишките, навързва ги с краища от други текстове/образи/звуци, нарежда възли като кипу и гадае по тях като шаман, а ти какво общо имаш с това? Въпросът е риторичен, защото е тъп. А е тъп, защото аз съм от тия, дето шаманстват, дето с чужда пита помен правят, дето си правят тюрлю-гювеч от чужди създания и "търсят своите мисли в чужди писания", както казва Питър Акройд в "Дома на д-р Ди".
И понеже здравето е нещо ефимерно, а сетивата - още повече, и понеже - какво ще стане, ако изгубя зрението си? Какво ще стане? Без друго имам проблеми с пространствената ориентация... И естествено, веднага след като прогледнах пак с новите диоптри - ето ти на, все книги, пренебрегващи класическото драматическо триединство (на време, място и действие) най-вече в пространствената част. Няма дума, на мен така ми се струва, признавам си честно. "Теория на облаците" - околосветско пътуване, фотография, все пространство и зрение. "Измерването на света" - експедицията на Хумболд по Ориноко и землемерия, землемерия, землемерия (пак без зрение не става, поне в началото на ХІХ в.), а да - и оптика за капак. "Домът на д-р Ди" - е, тук мястото е същото (все Лондон), но пък: видения и знаци, разчитане и смисли, и много смърт, и тленност, и - копнежът да постигнеш истината. 3D - в "Теория на облаците", изкривяване на пространството - в "Измерването на света", 4D - в "Дома на д-р Ди". "Светът може да бъде изчислен, но това ни най-малко не означава, че може да бъде разбран", казва Гаус в романа на Келман (с. 163). Светът може да бъде измерен, може да бъде описан, но вярвате ли на човек, който казва: "Аз знам как работи светът"? Грешните въпроси имат подразбиращ се отговор. Номерът е, какъв въпрос ще зададеш и дали няма да се изкушиш да напаснеш въпроса според отговора ("41" ли беше?, хубав отговор, харесвам го).
Пространство, което може да се измери, но не може да се разбере. Пространство, в което е наблъскано всичко - раждане и смърт, надежда и разочарование, удоволствие и страдание, искащо_да_бъде_красиво и искащо_да_стряска, пространство, което гълта време, засмуква го, както приказните великани изсърбват морета. Животът като пространство. Виртуално пространство. Втори живот. secondlife.com. Нека видим(по-долу) - някои неща са пълен боклук, други са банални, в трети има нещо, ама и самото това нещо не знае точно какво е; всичките са некадърни. Но са фотографии от огледален свят, именно фотографии. Даже когато създаваме съвършен нов свят, ние повтаряме нашия си, моментен, такъв, какъвто го познаваме. Всичките философски теории правят това: опитват се да изчислят света, за да открият грешката в пресмятането на господ и да я поправят. Философите толкова се стараят да дадат единствено правилния отговор, че забравиха да поставят въпроси, да поставят нови въпроси. Сега това - измислянето на въпроси, го прави изкуството. Може би. Така ми се струва.
Та ето две серии от фотографската ми сесия в secondlife.com от оная вечер. Единственото достойнство на "творчеството" ми е, че следва някаква хронологична последователност в подреждането на "снимките". Ако ви се струва, че подредбата има за цел да разкаже някаква история, така ви се струва. Случайност или умишлено въвеждане в заблуждение? Има ли някакво значение?
Останалите "снимки" от серията (в оригинален размер изглеждат една идея по-прилично).

Останалите "снимки" (по отношение на размера важи същото).