За политическото в изкуството

31 август 2008

Когато Тициан е рисувал за Филип ІІ "Диана и Калисто" или "Диана и Актеон", политическо изкуство ли е правил? Когато Филип ІV опаковал картините, за да ги прати на Чарлз І като годежен подарък (ама ядец, работата се разсъхнала, та платната тогава не тръгнали към Англия), това прави ли изкуството на Тициан политическо понеже бивало употребявано за политически цели?

Преди няколко години Bert Winther-Tamaki издава книгата си "Art in the Encounter of Nations: Japanese and American Artists in the Early Postwar Years". В отзив за Amazon.com един студент изтъква като нейно достойнство това, че изследването давало възможност да се разбере как държавните администрации използват изкуството за свои цели и това напълно опровергавало тезата, че изкуството по дефиниция не е политическо. Те и книгите могат да се използват за какво ли не, да подпреш крака на масата, например, но това не ги прави мебелен аксесоар.

За политическа употреба на изкуството - примери бол. Понякога тази употреба започва много след смъртта на твореца и той така си и остава в неведение, че е правил политическо изкуство. Друг път работи, създадени като аполитични, точно поради тази причина биват въвлечени в политически отношения. Трети път някое не особено забележително произведение изведнъж придобива огромна значимост само поради социалните си послания и директно влиза в политиката, а оттам - и в историята на изкуството. Солженицин - твърде пресилено е да се обявява за велик писател. Като писател не е толкова велик. Но отдавна е признат за класик на световната литература и не бих се наела да оспорвам това признание. Невинаги талантът е този, който определя значението на твореца.

Въпросът е дали политическата съставка е иманентно присъща на изкуството. Има ли нещо политическо в тази работа на Чанг Хуан?

Според мен, има.
А в тази?

Може и да има, знам ли.

И двете неща са от сайта на галерията на Фолкер Дийл. Седалището на галерията е в Берлин, но има филиал и в Москва, където до 13-ти септември е отворена експозицията "Fresh Blood" - "групова изложба на девет от най-добрите актуални руски и украински художници. Чрез метода на сензационния подход те отново откриват характера на Русия и Украйна в международен контекст". Да оставим настрана дървения изказ от прес-релийза. Кураторката Кристина Щайнбрехер се е опитала да покаже европейското лице на младото руско изобразително изкуство. Това е била задачата й. Да покаже работи, които говорят нещо на европейския зрител. Пък било то и не точно зрител, а колекционер. Защо правя тази уговорка? Защото руската преса в един глас заявява: "познатото се продава, затова ги е избрала" или "младите са евтини, та - затова". Или пък: "изборът е явно политически мотивиран" (буквално: "това вторично[sic!] критико-иронично изкуство изглежда банално до невъзможност"). И защо е политически обагрено? Защото украинците били твърде "оранжеви", а "гъбената" серия на Никита Кадан била израз на "политически радикализъм":

A propos, това лято имаше няколко събития в памет на Д.А.Пригов. Това - по повод на гъбите... както и да е, парен каша духа [арт-журналистите май че] - има ли гъби, има и политика. Демек, няма неполитическо изкуство. Студентът печели с туш.

Аха. Той и Стефан Мавродиев, като бе нападнат в автобуса на връщане от Варна от напориста представителка на [предположително] езотерично движение, прибягна до политиката - колчем дамата му предложеше да почете от "нейния" вестник, той се впускаше в дълги тиради относно най-различни вътрешно- и външнополитически проблеми. Активистката притихваше. Е, не е ли изкуство? И не е ли политическо? В края на краищата естетиката възоблада - Мавродиев тихо оттегли на стъпалото, слизащо до седалката на шофьора, и се загледа в пейзажа. А пейзажът беше като нарисуван от Моне.

Хайде бе, да не би и аз да си губя зрението, та виждам света такъв?

4 коментара:

Анонимен каза...

Изкуството има своя азбука и цели и не би трябвало да прибрягва до чужди такива. Тоест средства присъщи на философията или психоанализата. "Политическо изкуство" би трябвало да се разбира, като изкуство което служи на политиката или като изкуство което си служи със средствата на политиката. Винаги ще има и от двата типа изкуство, тоест винаги ще има политици готови да плащат за да имат на своя страна писатели или драматурзи например. Да не говорим за нацисткото изкуство или соцл реолизма. Даже във последния Индиана Джонс има политическа коректност. Когато откриват съкровището в пирамидата пърмите думи на приключенците са че тук има предмети от кояли не империя включително и златни предмети от македонската империя. Точно по същото време Америка призна македония. ето ви политически коректно поп изкуство. Така че всичко зависи от гледната точка. например от гледната точка на Кабаков книгите са интериорна декорация и произведения на изкуството. А ако погледнем съвременния Американски интериор ще видим купища изкуствени книги тоест само корици с които еснафите си декорират кабинетите. притежанието на книги, като знак за престиж, а дали е възможно да бъдат прочетени не е важно. Изкуството е оръжие и средство за комуникация което значи и средство за манипулация така че няма начин да не бъде използвано за политически и пропагандни цели.
Поздрави

vassila каза...

Извини ме за забавения отговор!
Прав си, разбира се. Така е.
Изкуството, което служи на политиката, е пропаганда. Изкуство, което си служи със средствата на политиката, е политика. Или имаш предвид нещо друго?
Аз исках да кажа, че изкуството бива използвано, но това не го прави политическо само по себе си. Нещата са сложни. Чърчил е рисувал, писал и пр. - разбирал е от тия неща. Но е политик. Джордж Клуни има активна гражданска позиция (с която не винаги съм съгласна), ясни политически възгледи, а може би и политически амбиции, моите адмирации. Но той е артист. Казвала съм го (може би съм го казвала )) ): уважавам го за това, което прави в изкуството (киното), за да защити възгледите си (даже да не ги споделям). Но участието му в предизборни битки ми е дълбоко базразлично.
Изкуството е оръжие, така е. Но това не го прави нито повече, нито по-малко изкуство. Кое го прави изкуство? И по това вече сме говорили :)

Анонимен каза...

It's really a great and useful piece of information. I'm glad that you simply shared this helpful
info with us. Please stay us up to date like this.
Thank you for sharing.

my homepage ... home cellulite treatment

Анонимен каза...

When some one searches for his necessary thing, therefore he/she desires to be
available that in detail, so that thing is maintained over here.



My blog - laser cellulite treatment